Ćwicząc opowiadanie – co warto wykorzystać w pracy z przedszkolakami?

Premiera nowego Pucia stanowi pretekst do podjęcia zagadnienia jakim jest ćwiczenie opowiadania. umiejętność opowiadania jest wymagana już w przedszkolu. Od małych milusińskich oczekujemy ułożenia kilkuelementowej historyjki obrazkowej oraz powiedzenia, co dziecko widzi na obrazkach. Dodatkowo chcemy by przedszkolak umiał opowiedzieć o czym była usłyszana historia, co przedstawia obrazek, co widzi za oknem…. Te umiejętności wchodzą w skład niezwykle istotnych kompetencji językowych, dzięki którym możemy się porozumiewać z innymi osobami.W rozwoju pomocne mogą okazać się książeczki i szereg gier. Świetnie nadaje się do tego pozycja Marty Galewskiej-Kustry „Pucio umie opowiadać”. Książeczka opisuje perypetie związane z pojawieniem się nowego członka rodziny. Każda duża ilustracja wzbogacona jest dodatkowymi obrazkami znajdującymi się pod nią.

Obrazki pod dużą ilustracją pozwalają na opowiadanie historii przez dziecko

Mają one mobilizować do opisywania przeżyć bohaterów oraz stawiania pytań skłaniających do rozmowy z rodzicem na temat własnego przyjścia na świat przez malucha. Przeglądając książeczkę możemy zadawać pytania typu „co wydarzyło się na początku?”, „Co wydarzyło się potem/ wcześniej?”, „Jak kończy się historia?”. Tego rodzaju pytania umożliwiają ćwiczenie rozumienia związków przyczynowo-skutkowych i relacji czasowych.Do tego książeczka jest dalsza historia Pucia, którego większość przedszkolaków zna i bardzo lubi. Plusem pozycji jest również wielkość i twarde strony, które nie zniszczą się tak szybko przez ciągłe oglądanie. Wiadomo przecież, że dzieci lubią słuchać tych samych historii. Seria o Puciu wychodzi temu naprzeciw dbając o solidne wykonanie.

Innymi propozycjami, które sprawdziły się u mnie w celu ćwiczenia opowiadania są historyjki obrazkowe, karty metaforyczne i kości opowieści. Poniżej pokrótce o każdej z nich.

Historyjki obrazkowe uczą przede wszystkim myślenia przyczynowo-skutkowego. U młodszych dzieci wykorzystuję historię zawierające trzy elementy, a wraz z rozwojem kompetencji przechodzę do coraz bardziej rozbudowanych historii.

W zerówce ćwiczę zazwyczaj układanie historii składającej się z sześciu i więcej elementów. Niezastąpioną pomocą są tutaj pozycje wydawnictwa Aleksander. Seria „Opowiem Ci mamo” to różne pozycje zawierające kartoniki z historyjkami. Ilustracje są duże, przejrzyste, a kartoniki nie sprawiają trudności małym rączkom. Można wykorzystać je pracując indywidualnie, jak też w mniejszej grupie.W serii można odnaleźć:
Opowiem Ci mamo
Opowiem Ci mamo 2
Opowiem Ci mamo super
Opowiem Ci mamo xxl
Opowiem ci…

Karty metaforyczne są kartami z obrazkami, które w zajęciach od talii wykorzystywane są do terapii. Jeśli chodzi o wykorzystanie kart w zakresie umiejętności opowiadania historii przydatne będą takie takie jak: Morena, Saga, 1001, Mythos (dystrybutor: KLANZA). Pozwalają one na tworzenie własnych historii. Zakres wieku jest bardzo duży. Należy jednak zaznaczyć, że przed użyciem należy dopasować talię do odbiorcy. Niektóre obrazki mogą być niewłaściwe dla maluchów. Karty można wykorzystać też podczas rozwijania wyobraźni i kreatywności.
Ciekawie można wykorzystać również zwykle gry z obrazkami, które mogą stać się pretekstem do snucia historii. Idealnie służą do tego karty z gry Dixit. Liczba dodatków i tym samym nowych kart jest tak duża, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Ostatnią propozycja są kości opowieści. Można wykorzystać tutaj całą serię Story Cubes, które składają się z dziewięciu kości. Na ściance każdej znajduje się obrazek. Rzucając kośćmi opowiadamy historię. Wersji kości jest sporo. Do tego można dokupić zestawy, w skład których wchodzą po trzy kości. Pozwalają one na rozbudowanie tematu opowiadań.Alternatywa jest stosunkowo łatwa do realizacji. Można stworzyć własne kości wybierając obrazki, które akurat będą najlepiej pasować w danej sytuacji. Osobiście wykorzystałam drewniane klocki, na które przykleiłam kolorowe obrazki. Wykorzystuje je do ćwiczenia opowiadania historii, ale też rozbudowywania słownictwa.

Story Cubes – wersja z muminkami

Wszystkie przedstawione pomoce wykorzystuję w pracy z powodzeniem i mogę je z czystym sumieniem polecić.

powiązane posty

Nietypowy kalendarz adwentowy

Wraz z pierwszym dniem grudnia wiele dzieci otrzymuje kalendarz adwentowy, aby móc odliczać dni pozostałe

Halli Galli, czyli gramy z owocami

Szukacie gry, która nie jest skomplikowania, nie trwa za długo, ale jest przyjemna i atrakcyjna

Podwodne głębiny, czyli jeszcze odrobina wakacji

Podwodny świat [stronę autorską znajdziecie TUTAJ] Łąka w walizce [stronę autorską znajdziecie TUTAJ] Fantastyczne prawda?!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *