Mrówcza robota

Wiele dzieci fascynuje się wszelkiego rodzaju owadami. „Moje” również. Stąd też w ostatnim czasie towarzyszyły nam na zajęciach mrówki. Był to strzał w dziesiątkę!

W świat „robaków” wprowadziła nas KSIĄŻKA Marcina Brykczyńskiego „CO ROBIĄ MRÓWKI” z serii „Opowiem ci mamo” (wydawnictwo Nasza Ksiegarnia). Jest to kolejna pozycja, która od razu mnie urzekła! Dlaczego?… Bowiem w bardzo prosty, zrozumiały dla dziecka i przyjemny dla oka sposób przybliża życie mrówek, ale również i innych owadów.

Pracując z książką dzieci ćwiczą:

  • umiejętność czytania,
  • czytanie/słuchanie ze zrozumieniem. Teksty są tak skonstruowane, że z każdym wiąże się jakieś zadanie. Zazwyczaj nie jest sformułowane wprost, więc dziecko musi wykazać się dużą uważnością oraz logicznym myśleniem;
  • spostrzegawczość,
  • opis obrazka,
  • formułowanie wypowiedzi.

Ponadto poszerza słownictwo oraz wiedzę przyrodniczą.


Książkę dopełnia GRA „MRÓWKI” (wydawnictwo Nasza Księgarnia),
która ćwiczy spostrzegawczość, koncentrację uwagi, refleks, dodawanie w pamięci oraz myślenie sekwencyjne. Początkowo, dla niejednego dziecka zasady gry wydawały się skomplikowane i trudne, ale po kilku rundach okazywało się, że gra nie jest taka straszna na jaką wygląda;) Wszystkie dzieci w mig ją ogarnęły.

Ale to nie wszystko:)
Dzieciaki samodzielnie wykonały LAPBOOKA O MRÓWKACH (lapbook to rodzaj interaktywnej teczki zawierający najważniejsze informacje na określony temat). Wykorzystałam do tego gotowe materiały, które oferuje Printoteka [tutaj]. Są one rewelacyjne – proste, przemyślane, czytelne dla dziecka oraz zawierają wszystkie najważniejsze informacje na temat mrówek. Każde dziecko zajęło się wykonaniem innego elementu. Tym samym „książka” była gotowa w przeciągu tygodnia 🙂

Lapbook z zewnątrz.
Lapbook wewnątrz.

Nasz lapbook zawiera informacje na temat budowy mrówki i mrowiska,typów mrówek, cyklu rozwoju mrówki, pożywienia mrówek, wrogów mrówek oraz grę planszową autorstwa dzieci.

Lapbook powstał po to, aby usystematyzować wiedzę na temat mrówek, ale również, a raczej przede wszystkim, dał sposobność do ćwiczenia umiejętności cięcia nożyczkami po linii.

Na koniec dzieciaki wykonały PLANSZĘ DO GRY oraz PIONKI: mrowisko i mrówki. W ten sposób rozwijały sprawność manualną (przede wszystkim ćwiczyły sprawność palców i dłoni) oraz wyobraźnię przestrzenną.


Każdy fragment planszy wykonało inne dziecko. Kartki zostały pokryte pastelami (nakładano na siebie kilka warstw), a następnie wykałaczkami wydrapano pola. „X” wskazują na utratę kolejki.
Mrówki natomiast zostały wykonane z gliny oraz giętkich drucików.

W związku z tym, że dzieciaki wykazują potrzebę ćwiczenia różnorodnych umiejętności, skorzystałam również z bogatego wachlarza gotowych KART PRACY, które oferuje portal Superkid [tutaj].Oto kilka przykładowych ćwiczeń:

Jak widzicie źródeł pomysłów na realizację zajęć z terapii pedagogicznej jest bardzo wiele. Uważam, że warto z nich korzystać i stosować w różnorodnych konfiguracjach, tak aby zajęcia były atrakcyjne dla dziecka!

powiązane posty

Nietypowy kalendarz adwentowy

Wraz z pierwszym dniem grudnia wiele dzieci otrzymuje kalendarz adwentowy, aby móc odliczać dni pozostałe

Halli Galli, czyli gramy z owocami

Szukacie gry, która nie jest skomplikowania, nie trwa za długo, ale jest przyjemna i atrakcyjna

Podwodne głębiny, czyli jeszcze odrobina wakacji

Podwodny świat [stronę autorską znajdziecie TUTAJ] Łąka w walizce [stronę autorską znajdziecie TUTAJ] Fantastyczne prawda?!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *